BOTOKS

 

Saflaştırılmış bir bakteri olan Botox estetik amaçlı olarak kırışıklık tedavisi ve mimik çizgilerinin kontrolü için çok uzun yıllardan beri kullanılmakta olan güvenilir bir uygulamadır. Botox enjeksiyonu kırışmaya neden olan sert yüz kaslarının aşırı çalışmasını engellemek, böylece kaş ve göz çevresini, gülümseme hatlarını ve kaz ayağı görünümünü azaltmak için kasları gevşetme yöntemidir.

Botoks ile kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir

Botox enjeksiyonu zamanla en popüler estetik prosedürlerinden biri haline gelmiştir. Bunun birçok nedeni vardır. Öncellikle botox kırışıklık tedavisinde ve zamanla derinleşmesini önlemede oldukça etkili olan bir yöntemdir. Örneğin Kaşların arasında dikey çizgiler oluşuyorsa ve bu çatık kaşlı bir ifadeye neden oluyorsa bu görünümü ortadan kaldırmanın en etkili yolu botox enjeksiyonu tedavisidir. Aynı durum derin alın çizgileri, dudak üzeri çizgileri, dudak kenarının aşağıya doğru düşmesi, kaz ayakları ve boyundaki kırışıklıklar için de geçerlidir.

Uygulama öncesi lokal anestezik krem veya buz maskesi ile hafif bir uyuşma sağlanır. İşlem için kullanılan enjeksiyon iğneleri çok incedir. Uygulama sadece birkaç dakika sürer ve etkileri ortama 4-6 aydır. Hasta memnuniyetinin derecesi çok yüksektir. İnvaziv yani ameliyatsız cerrahi prosedürlerin başında gelir.

Minimal botox- Koruma botoxu

Genç yaşta yani erken başlayan botoks tedavisinin kırışık önleme tedavisinde büyük avantaj sağladığı bir gerçektir. 20’li yaşlarda başlayan botoks enjeksiyonu tedavisi ile kırışıklıklar daha oluşmaya başlamadan önlem alınabiliyor, yüz hiç deforme olmadan pürüzsüz bir şekilde koruma altına alınabiliyor.

30’lu yaşlarda başlanan botoks tedavisinde kırışıklıklar azaltılabiliyor, ilerlemesi ve yeni kırışıklıkların oluşması durdurulabiliyor ancak 20’li yaşlardaki pürüzsüz haline getirilemiyor. Güzelliğini koruma altına alan özellik ile Hollywood yıldızları tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem ile daha doğal sonuçlar elde edilebiliyor.

Bazı Botoks enjeksiyonlarında hasta doğal görünümünü yitirdiği için mutsuz olur. Botox işleminin doğal görünmemesinin birkaç ana sebebi vardır. Bunların başında mimik kullanımını engelleyecek düzeyde aşırı donuk ifade, diğeri ise yaşa uymayacak düzeyde aşırı gergin ifade ve kalkık kaşlardır. Bunun nedeni ise botoks enjeksiyonun yüzdeki her noktaya yüksek dozda enjekte edilmesidir.

Bu abartılı görünümleri engellemek için yüz bir bütün olarak değerlendirilmeli ve hastanın beklentisinin yanı sıra yüze uyan doğal bir görünüm sağlanmalıdır. Bu da iyi anatomi bilgisi olan uzman hekimlerin profesyonel uygulaması ile elde edilebilir .

Minimal uygulanan doğal botoks uygulamasında donuk ifadeye engel olmak için dozun az miktarda ve yüzün sadece gerekli noktalarına uygulandığı bir yöntemdir. Bu sayede hem yaş hem de doğal mimik hareketleri ile uyumlu bir bir görünüm elde etmek mümkün olabilir.